Jeden z najpiękniejszych projektów jakie ostatnio widziałam.

Bardzo rzadko zdarza mi się zobaczyć coś, co urzeka mnie od pierwszego wejrzenia. Szczególnie jeśli chodzi o design i szczególnie jeśli chodzi o wyroby porcelanowe czy szerzej pojęty temat projektowania zastawy stołowej. Ponieważ powszechnym jest dziś pogląd, że wszystko już zostało wymyślone i że wszystko już widzieliśmy, to każdemu projektantowi jest niezwykle ciężko wyjść z czymś naprawdę oryginalnym. Czymś co nie jest po prostu nowym kształtem czy nowym wzorkiem ale łączy w sobie piękno i zamysł. Takim właśnie projektem są „Ludzie z fabryki porcelany” autorstwa niezwykłego duetu – antropolożki Ewy Klekot i ceramika Arkadiusza Szweda.

Pamiętam jak podczas praktyk studenckich, które odbywały się w Zakładach Ceramiki w Bolesławcu mieliśmy okazję podpatrzeć pracę ludzi odpowiedzialnych za produkcję. Była to wybuchowa mieszanka ludzi. Świeżo upieczeni absolwenci techników pracowali razem z ludźmi z 30-letnim stażem pracy w Bolesławcu. Pamiętam jak przyjemnie było patrzeć na wprawne ręce, które formowały, odlewały i ozdabiały. Panie z cyrklem w ręku i panowie z linijką w oku – to z jaką zręcznością pracowali było dla nas jak magiczne sztuczki.

Właśnie takim ludziom dedykowany jest projekt – ludziom, o którym normalnie nie myślimy kupując nowy serwis. Myślę, że część z nas ciągle nie domyśla się, że produkcja porcelany to ciągle w dużej części ludzki pierwiastek a nie maszyny i roboty. A co gdybyśmy mogli zobaczyć ich pracę?

„Ludzie z fabryki porcelany” to projekt zakładający wyprodukowanie serii ćmilowskiej porcelany przez pracowników, których ręce w rękawicach zanurzone były w soli kobaltu. Ich dotyk ujawniał się dopiero po wypaleniu. Piękne i proste, prawda?

Nie będę się dalej rozpisywać o pięknie tego projektu – wystarczy na niego spojrzeć. Powiem tylko, że byłabym bardziej niż zachwycona mogąc mieć coś takiego w domu, jeść z niego i pić. Nie mogłabym oderwać od niego wzroku 🙂

Wszystkie zdjęcia pochodzą z profilu People from the porcelain factory

Dodaj komentarz