„Polska sztuka stosowana XX wieku” Irena Huml

Dosłownie przed godziną skończyłam czytać „Polską sztukę stosowaną XX wieku” autorstwa Ireny Huml i czym prędzej pośpieszyłam opisać moje wrażenia 😉 Autorki oczywiście nie muszę przedstawiać ale na wszelki wypadek to zrobię. Profesor Irena Huml – Bacz ukończyła w 1957 Uniwersytet Warszawski na Wydziale Historycznym w Instytucie Historii Sztuki. Jej badania dotyczyły przede wszystkim sztuki użytkowej od przełomu XIX/XX wieku do czasów współczesnych i była jedną z pierwszych osób, które zajęły się dogłębnie tematyką polskiej sztuki stosowanej ze wszystkimi jej dziedzinami jak ceramika, szkło, design oraz tkanina i biżuteria. Myślę, że ze spokojem można powiedzieć, że najważniejsze książki dotyczące polskiego wzornictwa są autorstwa Pani Profesor.

Książka, którą przed chwilą skończyłam jest w zasadzie bardzo skompresowanym podsumowaniem tego co działo się z polskim wzornictwem od roku 1918 do lat późnych 70-tych, kiedy została wydana. Huml stara się przedstawić nam w dużym skrócie i punktując najważniejsze elementy ten wycinek historii polskiej sztuki. Publikacja od początku do końca nie pomija niczego – oprócz zagadnień z historii mebla czy ceramiki i szkła zajmuje się także tkaniną, której poświęca wiele miejsca – zarówno tkaninie dekoracyjnej jak kilim oraz tkaninie artystycznej.

To co warte wspomnienia to to, że podczas omawiania kolejnych zagadnień mamy możliwość poznania jej twórców z imienia i nazwiska. Dlaczego jest to tak cenne? Ponieważ dzisiaj często ogranicza się ilość nazwiska wartych zapamiętania do tych najbardziej płodnych lub do tych, którzy zdołali przedrzeć się do powszechnej świadomości tworząc poszukiwane dziś przedmioty jak małżeństwo Drostów czy Zbigniew Horbowy. Tymczasem książka aż kipi od nazwisk, które dawno zostały zapomniane lub prawie zapomniane, a które warto poznać.

Co do ilustracji to książka zawiera 191 czarno – białych ilustracji oraz 15 kolorowych w przyzwoitej jakości. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego, kto się polską sztuką użytkową interesuje.

Ah i jeszcze jedno 🙂 Książka ma na końcu obszerną bibliografię, którą można wykorzystać do dalszych poszukiwań tematu.

Dodaj komentarz